baner tytułowy portalu medytuj słowo - wschód słońca, dachy miasteczka, w tle góry,

www.medytujslowo.pl

 

Ale od początku

W październiku 2019 w Morasku, podczas Forum Wspólnot Lokalnych, przedstawiony został pomysł utworzenia zespołu krajowego ds. rekolekcji w życiu codziennym. Jego zadaniem miało być stworzenie platformy internetowej umożliwiającej przeżycie Ćwiczeń Duchownych tym, którzy mają takie pragnienie, ale nie mogą skorzystać ani z formy rekolekcji zamkniętych, ani propozycji wspólnotowych rekolekcji w życiu codziennym, organizowanych w określonym terminie przez nasze wspólnoty lokalne. 

Ogólnopolska Pielgrzymka Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego śladami św. Ignacego Loyoli w Hiszpanii (12-18 maja 2022).

loyola1Po dwóch latach oczekiwań z powodu pandemii Covid19 wyruszyliśmy w końcu do Hiszpanii, by kontemplować działanie Boga w życiu św. Ignacego. To ważne, by nie spoglądać wyłącznie na same ślady Świętego, lecz by móc dostrzec również i te, znacznie głębsze, gdy Jezus brał Ignacego na swe ramiona i sam go niósł. Przecież to samo dzieje się w naszym życiu, choć o tym często zapominamy. Tak więc nasza obecność w miejscach ignacjańskich: Loyoli, Azpeitii, Montserrat, Manrezie, Pampelunie, Barcelonie stał się dla nas okazją do spojrzenia z wdzięcznością na swoje życie.

Nie zabrakło oczywiście i trudnych doświadczeń: rozdzielenia grupy w czasie przelotu do Hiszpanii, zagubienia bagaży (w obie strony), kradzieży… Tymi przykrymi doświadczeniami posłużył się Bóg, by sprowokować nas do wyciągnięcia pomocnej dłoni, okazania sobie serca i troski. Taki jest przecież sens tworzenia wspólnoty.

Wracamy do Polski nakarmieni duchowo. Potrzeba teraz czasu duchowego przetrawienia obrazów, myśli, natchnień. Choć w Hiszpanii w miejscach ignacjańskich byłem nie raz, to powraca myśl, że dla każdego jezuity, ale także i członka WŻCh takie pielgrzymowanie winno być punktem obowiązkowym na drodze duchowości ignacjańskiej. Będziemy się dzielić w naszych ośrodkach lokalnych tym doświadczeniem pokazując zdjęcia, opowiadając i wierzę, że także w ten najważniejszy sposób codzienną wzajemną służbą.

o. Dariusz Michalski SJ

grob1Całej wspólnocie, poszczególnym jej członkom oraz wszystkim bliskim i przyjaciołom życzymy, by czas świętowania Tajemnicy Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa prowadził do „pomnożenia nadziei, wiary i miłości i wszelkiej radości wewnętrznej, która wzywa i pociąga do rzeczy niebieskich i do właściwego dobra i zbawienia własnej duszy, dając jej odpocznienie i uspokojenie w Stwórcy i Panu” [ĆD 316].

 Marta Lewandowska-Harasimowicz

Barbara Wielgus

Jolanta Żero-Grochowska

o. Leszek Mądrzyk

Grzegorz Gabor

Marcin Telicki

married g71053c86a 1280

Drodzy Członkowie i Sympatycy Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Polsce!

W tym roku nasze wspólnotowe święto patronalne obchodzone w dniu Zwiastowania Maryi 25 marca zbiega się z ważnymi wydarzeniami dla Kościoła i świata. 

W tym dniu papież Franciszek dokona Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Jednocześnie – w łączności z Ojcem Świętym – we wszystkich krajach i diecezjach świata zostanie dokonany ten sam akt. W Polsce nastąpi to we wszystkich kościołach o godz. 17.00, a ponadto zostaną odprawione Msze św. w intencji pokoju w Ukrainie oraz nawrócenia Rosji.

Światowa Rada Wykonawcza w swoim liście (Project 177) zaprasza nas do spojrzenia na nasze rany i cierpienia jak na miejsce spotkania z Bogiem. Podobnie jak u świętego Ignacego mogą się one stać punktem zwrotnym w naszym życiu.

Podobnie jak wojna, która trwa może stać się momentem nawrócenia dla świata, może stać się początkiem budowania cywilizacji miłości. Nie stanie się to jednak samo, potrzeba naszej współpracy i naszego świadectwa. W czasie, kiedy wiele osób pyta „gdzie jest Bóg?”, to my musimy umieć Go rozpoznawać w tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Niech nie zatrzymuje nas strach ani lęk o naszą przyszłość. Niech prowadzi nas ignacjańskie MAGIS w przeżywaniu każdego dnia.

Tragedia wojny  ujawnia wartość naszej codzienności, dobrodziejstwo zwykłej pracy i szczęście powszednich czynności. Życzę sobie i Wam z okazji naszego święta, abyśmy Bogu, który JEST, byli wdzięczni za każde „tu i teraz”.

Prezydent WŻCh w Polsce

Marta Lewandowska-Harasimowicz

ukraine g926659721 640

Rada Wykonawcza WŻCh w Polsce prosi wszystkich członków i sympatyków naszej wspólnoty o solidarność z Ukrainą.

Każdy z nas może od razu podjąć modlitwę o pokój na Ukrainie, a w Środę Popielcową w sposób szczególny włączyć się w inicjatywę papieża Franciszka proszącego o modlitwę i post w tej intencji.

Otwórzmy serca i ofiarujmy słowa wsparcia Ukraińcom mieszkającym i pracującym obok nas, którzy zostawili w ojczyźnie swoje rodziny.
Możemy udzielić pomocy migrantom z Ukrainy (dając im schronienie, mieszkanie lub żywność).
Pomoc finansową możemy nieść indywidualnie i jako cała wspólnota (m.in. za pośrednictwem jezuitów posługujących na Ukrainie).

W tym trudnym czasie bądźmy razem!

"WINDA" - Rekolekcje dla osób z niepełnosprawnością ruchową i tych, którzy chcą im pomóc. 
 
TERMIN: 9-14.07. Warto planować z wyprzedzeniem.
Info pod podanym tam adresem mejlowym udziela Katarzyna Czarnecka (z WŻCh Warszawa): Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Wśród różnych propozycji rekolekcji ignacjańskich – w domach rekolekcyjnych, w życiu codziennym, online – jest też propozycja odprawienia Ćwiczeń Duchowych jako opiekun osoby z niepełnosprawnością. Takie rekolekcje organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego z Warszawy w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury (ECCC), w Warszawie-Falenicy. Prowadzą je ojcowie jezuici (w ostatnich latach nasz Asystent ojciec Leszek Mądrzyk). Przeznaczone są dla osób chorych, niepełnosprawnych fizycznie, choć sprawnych umysłowo, które nie mogą pojechać do domów rekolekcyjnych, a bardzo potrzebują duchowego wsparcia i pomocy w odczytaniu Bożego planu w ich życiu. Chorymi opiekują się wolontariusze, którzy też odprawiają swoje rekolekcje.

Zapraszamy Cię do ósmej edycji Zdrapki Wielkopostnej. Ta akcja organizowana jest przez Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego w Polsce już od 2015 roku.  Poza zachętą do kreatywnego przeżycia Wielkiego Postu celem akcji jest także przeciwdziałanie poczuciu samotności i pustki szczególnie w czasie pandemii.

Co kryje Zdrapka 2022

W tym roku świętujemy 500-lecie nawrócenia św. Ignacego Loyoli i to trwający Rok Ignacjański stał się inspiracją dla hasła przewodniego Zdrapki 2022. Brzmi ono: “W Chrystusie odkryj wszystko na nowo”.

 

Panie Boże pokoju, wysłuchaj naszego błagania!

Wielokrotnie i przez wiele lat próbowaliśmy rozwiązywać nasze konflikty za pomocą naszych tylko sił, a także przy użyciu naszej broni; tak wiele było mrocznych momentów i wrogości; polało się tyle krwi; tyle istnień ludzkich złamanych, tyle pogrzebanych nadziei... nasze wysiłki okazały się daremne.

Teraz, o Panie, pomóż nam Ty! Obdarz nas Twoim pokojem, naucz nas pokoju, prowadź nas do pokoju. Otwórz nam oczy i serca i daj nam odwagę, byśmy powiedzieli: «nigdy więcej wojny»; «wojna niszczy wszystko!». Napełnij nas odwagą do czynienia konkretnych gestów, by budować pokój.

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2024
Wykonanie: Solmedia.pl