„Chrześcijańska nadzieja, karmiona światłem Chrystusa,
sprawia, że zmartwychwstanie i życie jaśnieją
nawet podczas najciemniejszych nocy świata”. (Papież Franciszek)

Droga Wspólnoto Światowa,

Wszystkiego najlepszego z okazji Światowego Dnia WŻCh! 25 marca każdego roku, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, WŻCh obchodzi swoje święto. Podziękujmy Bogu za ogromne dobro, które otrzymaliśmy w całej naszej historii, a zwłaszcza za to, czego doświadczyliśmy w ubiegłym roku.

 

Światowa Rada Wykonawcza w biuletynie Projects nr 173 („Młodzi ludzie są nieodzowną częścią ciała apostolskiego WŻCh”) przesłała propozycję, abyście, jako wspólnota, mogli zastanowić się i przygotować do tej uroczystości. Wiemy, że wiele wspólnot w różnych częściach świata, respektując środki podejmowane w ich kraju w związku z wybuchem epidemii koronawirusa, podjęło decyzję o odwołaniu większych spotkań, a nawet kameralnych uroczystości.

Nasz świat przeżywa szczególny czas i wielu z nas jest wezwanych do pozostania w domach, co może pomóc spowolnić gwałtowny wzrost zakażeń. Jest to czas, kiedy czujemy się bardziej „odizolowani” w zglobalizowanym, połączonym licznymi więzami świecie. Mamy jednak możliwość wykorzystać tę „pustynię” jako okazję – do spotkania z Bogiem w głębokiej ciszy modlitwy, do nauki, czytania, dzielenia się z rodziną, do życia miłosierdziem i dobrem. Jest to okazja do budzenia kreatywności w pogłębianiu, dzieleniu się i wychodzeniu ku, jak sformułowaliśmy to w Buenos Aires. W wielu miejscach, gdzie sytuacja jest obecnie szczególnie trudna, podejmowane są różne wspólne inicjatywy. Bądźcie razem, módlcie się, miejcie czas dla  wspólnoty, zachęcajcie lub po prostu towarzyszcie sobie nawzajem – szczególnie tym, którzy mogą czuć się bardziej samotni.

Bóg, w którego wierzymy, który się wcielił i narodził się z Maryi, towarzyszy naszej drodze. Żyje w nas i dziś staje się w nas obecny, troszcząc się o innych, solidarny z tymi, którzy są najbardziej bezbronni. Chcemy ku nim rozciągnąć naszą wdzięczność i zaoferować wsparcie.

Każda wspólnota krajowa, regionalna lub lokalna sama rozezna, jak najlepiej obchodzić Światowy Dzień WŻCh. My, Rada Wykonawcza, zapraszamy do przygotowania się do świętowania w JEDNEJ wspólnocie światowej, zjednoczonej w modlitwie. Stając przed Panem, zadajmy sobie pytanie: w jaki sposób możemy stworzyć nowe, innowacyjne i atrakcyjne doświadczenia ignacjańskiego rozeznania i spotkania z Jezusem dla młodych ludzi i razem z nimi?

Niech ten czas, w ramach Wielkiego Postu, będzie czasem dla Boga, aby nadal czynił  On w nas i z nami wielkie rzeczy.

Denis DOBBELSTEIN, Ann Marie BRENNAN, Catherine WAIYAKI, Daphne HO, Fernando VIDAL, Diego PEREIRA, Najat SAYEGH, Manuel MARTINEZ
Rzym, 23 marca 2020 r.

Wiersz z ilustracji - wiersz José Maríi Rodrígueza Olaizola SJ (oryginalna wersja hiszp., tłumaczenie na j. angielski – Sekretariat WŻCh)

A zatem, w sposób zupełnie nieprzewidziany,
wszystko, co uważaliśmy za pilne,
zapełnione kalendarze,
zaplanowane działania,
zasadnicze sprawy... rzucamy.

I wchodzimy na pustynię
gdzie pewnie czeka nas prawda
na którą nigdy nie mamy czasu.
I Wielki Post zaczyna być coraz bardziej.

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2024
Wykonanie: Solmedia.pl