Od prawie 30 lat Wspólnota Życia Chrześcijańskiego "Święty Józef", z Warszawy, organizuje we współpracy z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego, rekolekcje ignacjańskie dla chorych na stwardnienie rozsiane (SM). Rekolekcje oparte są na Ćwiczeniach Duchowych św. Ignacego Loyoli i prowadzone przez jezuitów. Przeznaczone są dla osób chorych, niepełnosprawnych fizycznie, choć sprawnych umysłowo, które nie mogą pojechać do domów rekolekcyjnych, a bardzo potrzebują duchowego wsparcia i pomocy w odczytaniu Bożego planu w swoim życiu. Chorymi opiekują się wolontariusze, którzy też są zaproszeni do odprawienia swoich rekolekcji. Jest to więc możliwość przeżycia własnych, trochę innych rekolekcji.

 

Opiekunowie pomagają w czynnościach życiowych - myciu, ubieraniu się, czasem karmieniu, pchanie wózka. Nie potrzeba specjalnego przeszkolenia ani doświadczenia, wystarczy dobra wola, chęć pomocy drugiemu człowiekowi i otwartość na tego człowieka. Uczestnicy naszych rekolekcji to, oczywiście, osoby sprawne umysłowo, więc same powiedzą, co i jak trzeba zrobić. Każdy opiekun ma swojego podopiecznego przez cały czas rekolekcji.

Ponieważ co roku przyjeżdżają nowe osoby nie ma tu kontynuacji kolejnych tygodni, jak w domach rekolekcyjnych, zasadniczo jest to poszerzony Fundament. Istnieje możliwość odprawienia rekolekcji z indywidualnym prowadzeniem. Sześciodniowe rekolekcje zachowują główne elementy ćwiczeń duchowych św. Ignacego - medytacje, adorację, rozmowy z kierownikiem duchowym. Jest też czas na odpoczynek. Istotnym elementem jest milczenie (wyłączone komórki, bez internetu), oczywiście w granicach rozsądku - opiekunowie muszą się porozumieć z podopiecznymi - ale nie ma "gadania". Posiłki są też w milczeniu.

W tym roku, z oczywistych względów, zastanawialiśmy się, czy nie odwołać rekolekcji. Jednak, skoro można jechać do sanatorium i podjąć rehabilitację, a domy rekolekcyjne wznowiły działalność, uznaliśmy, że szkoda byłoby rezygnować z zaoferowania „rehabilitacji duchowej” ludziom, którzy bardzo tego potrzebują. Oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Termin rekolekcji: 17-22 sierpnia, ECCC, Warszawa -Falenica, ul. Olecka 30

prowadzący o. Leszek Mądrzyk SJ

Jeżeli ktoś chciałby wziąć udział w rekolekcjach jako opiekun, albo zna kogoś chorego, komu można zaproponować udział, to prosimy o zgłoszenie na adres:

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   albo   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Hasło naszych rekolekcji to „Winda”. Bo mają pomóc tym, którym trudno jest chodzić, wznieść się ku Bogu.

Jak pisała święta Teresa z Lisieux: ...teraz nie wymaga już wysiłku wchodzenie po stopniach schodów, u ludzi bogatych z powodzeniem zastępuje je winda. Ja także chciałabym znaleźć windę, aby wznieść się aż do Jezusa, gdyż jestem za mała, żeby wspinać się po stromych schodach doskonałości.

Również my, opiekunowie możemy być takim trybikiem w tej windzie...

Zapraszamy do pomocy!

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2024
Wykonanie: Solmedia.pl