zdjęcie pustyni z piaszczystymi wydmami.

Mszą św. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w I niedzielę Wielkiego Postu rozpoczęły się 18. już radiowe rekolekcje ignacjańskie w ciągu życia, które organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego we współpracy z Radiem Warszawa i ojcami jezuitami. Eucharystii przewodniczył ks. Mariusz Wedziuk, dyrektor Radia Warszawa.

Rekolekcje zaczęły się w wyjątkowo trudnym czasie, kiedy za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Nawiązał do tego w swojej homilii o. Leszek Mądrzyk SJ. Przywołał słowa refrenu powtarzanego w czasie śpiewu psalmu responsoryjnego: „Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu”. – Bądź z nami, Panie, z tymi, którzy cierpią na Ukrainie, z tymi, którzy chcą ich przyjąć, z tymi, którzy mogą doprowadzić do zatrzymania tej wojny – mówił o. Leszek.

Nawiązał do fragmentu Ewangelii mówiącego o kuszeniu Jezusa na pustyni. – Jeżeli szatan znalazł sposób i odwagę, żeby kusić Jezusa, to co dopiero powiedzieć o nas – zaznaczył o. Leszek. Dodał, że każdy doświadczy próby kuszenia. Jezus trzymał się Słowa Bożego. Ono stało się dla Niego tarczą w chwili pokusy. Podobnie może być i w naszym życiu, wyjaśniał kaznodzieja, jeżeli będziemy głęboko zasłuchani w Słowo, to ono będzie pomocą w chwilach pokusy i walki, pomoże dostrzec podstępy Złego. W Wielkim Poście Kościół wzywa nas do nawrócenia, do wyjścia na pustynię. Pomocne w tym mogą być rekolekcje ignacjańskie w życiu codziennym. Istotą tych rekolekcji jest przedłużony czas modlitwy w ciągu dnia, a także rozmowa z osobą towarzyszącą raz w tygodniu. Myślą przewodnią tegorocznych rekolekcji jest motto trwającego Roku Ignacjańskiego „Ujrzeć wszystko na nowo w Chrystusie”. Każdy z nas jest zaproszony, aby w tym czasie „ujrzeć wszystko na nowo w Chrystusie”.

Rekolekcje rozpoczęły się dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci śp. Maliny Klamut, która przez wiele lat była zaangażowana w organizację rekolekcji w życiu oraz towarzyszenie ich uczestnikom. Zgłosiło się na nie 112 osób nie tylko w Warszawy i okolic, ale także z innych miast oraz spoza granic naszego kraju, np. z Francji, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii. Wspiera ich duchowo w cotygodniowych rozmowach 31 osób towarzyszących, w tym 6 jezuitów oraz 2 siostry zakonne. Pozostali to osoby świeckie z WŻCh.

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2024
Wykonanie: Solmedia.pl