Informacje ze spotkania Warszawskiej Rady Zrzeszeń Katolickich.
1. Spotkanie otwarł 40 minutowy referat o. Adama Szultza SJ na temat duchowości laikatu.
Kilka najważniejszych w moim odczuciu myśli, które wynotowałam: Świat jest dla nas, osób świeckich uprzywilejowanym miejscem spotykania Boga. Powołanie człowieka świeckiego wymaga, aby nie oddalać się od świata, nie uciekać, ale się w niego zanurzyć razem z Chrystusem. Świat jest miejscem, w którym my, ludzie świeccy, budujemy Kościół. Nie bójmy się świata, ale bójmy się niewiary w obecność Boga w świecie. Te słowa wybrzmiały dla mnie szczególnie mocno w kontekście tematu rekolekcji radiowych, które przygotowujemy, a których hasło przewodnie to zapewnienie Boga „Ja jestem”.
Ojciec Adam zauważył, że ludzie szukają Boga i dostrzegają Go w Kościele, w swoim sercu, na modlitwie. Ale nie szukają i nie widzą Boga w świecie. Potrzebna jest wiara, przeświadczenie o obecności Boga w świecie, w codzienności, to ona wyróżnia świeckich chrześcijan od ludzi niewierzących. Chrześcijan odróżnia od niewierzących wewnętrzna motywacja oraz miłość Chrystusa obecna w nas. Ważniejsze od modlitwy jest pełnienie woli Ojca – które zazwyczaj odbywa się poprzez wypełnianie zwykłych codziennych obowiązków. Nasze obowiązki osób świeckich, zawodowe, rodzinne, wykonywane z miłością i w sposób twórczy są pełnieniem woli Boga i budowaniem Jego Królestwa w świecie. Otwarcie na wolę Boga w codzienności jest sprawą kluczową w duchowości świeckich.
Poruszoną w referacie tematykę ojciec Adam Szultz będzie rozwijał podczas rekolekcji wielkopostnych w Centrum Duchowości Świeckich, na które nasza wspólnota jest zaproszona (Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, 28-30 kwietnia 16:30 i 20:30).
2. Po wystąpieniu o. Szultza członkowie ruchów poznali program przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II. Szczegółowy program znajduje się na stronie archidiecezji: http://www.archidiecezja.warszawa.pl/homepage/beatyfikacja/?a=4988 Propozycji jest bardzo dużo, podam tylko ważniejsze punkty programu:
-
2 kwietnia, w sobotę, na placu Marszałka Piłsudskiego, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, odbędzie się wieczorne czuwanie mieszkańców Warszawy.
-
22 kwietnia, w Wielki Piątek, podczas centralnego nabożeństwa Drogi Krzyżowej prowadzone będą rozważania związane z nauczaniem Jana Pawła II.
-
30 kwietnia, w sobotę, w przeddzień beatyfikacji, na placu Marszałka Piłsudskiego będzie modlitewne czuwanie młodzieży.
-
1 maja, w niedzielę, beatyfikacja:
- 9:00-10.00, na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie celebrowana będzie Msza Święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa.
- 10:00-12:30, na placu Marszałka Piłsudskiego, na telebimach transmitowane będą z Rzymu uroczystości beatyfikacyjne,
- 12:30, na placu Marszałka Piłsudskiego bp. Piotr Jarecki odprawi Mszę Świętą dziękczynną za beatyfikację.
-
5 czerwca, niedziela, Święto Dziękczynienia
- 8.00-12.00 – procesja dziękczynna od placu Marszałka Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie
- 12:00-13:30, plac przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie, Msza Święta dziękczynna za beatyfikację z uroczystym Aktem Dziękczynienia.
3. Opiekun Warszawskiej Rady Zrzeszeń Katolickich, ks. dr Paweł Gwiazda zwrócił się do wspólnot z prośbą o informowanie o inicjatywach i działaniach (nawet tych drobnych) podejmowanych przez wspólnoty, aby były one przykładem i zaproszeniem dla innych. Informacje te będą zamieszczane na stronach Archidiecezji Warszawskiej. Informacje o działaniach podejmowanych przez Wasze wspólnoty podstawowe możecie przekazywać za pośrednictwem Danki Dworakowskiej lub Moniki Trochimczuk, które reprezentują naszą wspólnotę w Radzie.
4. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, zaprasza na organizowane przez siebie obozy i kolonie językowe dla dzieci. Wyróżnikiem tych obozów jest dobór materiałów dydaktycznych (przykład podany na spotkaniu – dzieci oprócz języka, którego się uczą wchłaniają mimochodem również inne treści i kształtuje obraz świata – czytanka z angielskiego może opowiadać historyjkę o zwyczajach w rozwiedzionej rodzinie, lub o zwyczajach w rodzinie, która w niedzielę chodzi do kościoła. – obozy KSM promują te dobre treści). więcej na stronach www.emka.ksm.org.pl
5. Podczas spotkania przekazałam informację i zaproszenie na organizowane przez nas rekolekcje radiowe.
6. Biuletyn Warszawskiej Rady Zrzeszeń Katolickich można przejrzeć w naszej salce.
Monika